pondelok 9. decembra 2013

Stenhagen


I'm guessing you probably know that this is not the blog to choose when youre looking for sartorial extremes or trends at their best.
To be honest, I try not to follow any sort of trends, I try not to expose myself to the "fashion world" anymore than I already am by just living my everyday life, online or just by hanging around on the street (or actually studying it as well :)).
I love to notice little details and let's say, tendencies that are current and looking for minimalistic & timeless ways how to encorporate them in what I design or wear, without anything being pushy or overwhelming. And for me, lots of things are pushy and overwhelming, considering me being a shy minimalist, really.
I am a fan of visual timelessness.
I love to look at a picture, from, let's say, the 20's, observe the depiction of the clothes, the wearer and the surroundings and find it applicable today, and, I know it's hard or impossible to predict, but to see the potential that some elements from it may be considered contemporary and fresh even in another 90 years in the future.

Verím, že ste postrehli, že tento blog nie je miestom, kde sa dajú nájsť aktuálne sartoriálne extrémy alebo rýchlokvasené (priala som si nájsť menej dehonestujúco znejúci výraz) trendové inšpirácie.
Ak mám byť úprimná, ja sama sa snažím nevystavovať sa aktuálnym módnym trendom o nič viac, ako je nutné, čo je konieckoncov pravdepodobne viac, ako vačšina ľudí, keďže "móda" resp. "mode" je základom slova názvu môjho aktuálneho magisterského študijného programutu v Štokholme.
Čomu sa ale nevyhnem a čo si vlastne veľmi užívam je sledovať aktuálne tendencie v dizajne, ktoré sú postrehnuteľné v uliciach, na reálnych ľuďoch, v interiéroch a podobne. Tieto sa potom pokúšam pretaviť do ich úplného základu a minimalistickým a nadčasovým spôsobom ich spájať vo svojich dizajnoch a konieckoncov aj v tom, čo nosím ja. 
Som nekonečným obdivovateľom vizuálnej nadčasovosti a tá je mojím krédom, vo všetkom, čo tvorím. Teda tam sa snažím smerovať. Fascinuje ma nadčasovosť hlavne preto, lebo stále vyzerá sviežo.

Like this amazing 1928 picture of Denise Poiret, wife and muse of fashion designer Paul Poiret. I would love to own and wear the clothes she wears.

Napríklad ako tento obrázok Denise Poiretovej, manželky a múzy dizajnéra Paula Poireta z roku 1928.

Please don't get me wrong, I'm also an admirer of the day-to-day fashion trends and I like to spend time thinking about the society clinging to them for a certain amount of time and then starting hating them, it's a funny cultural phenomenon. There's always trends and always will be, thank god, it moves society more than we tent to believe i suppose.

Ale samozrejme, pôvab vidím aj v tom, ako sa spoločnosť po dnes už rýchlom, vďaka distribúcii prostredníctvom médií, globálnom konsenze zhodne na trende, ktorý si adaptuje, tou istou svetelnou rýchlosťou sa ten istý trend sprofanuje a začne byť nenávidený, lebo trend už nie je trendy, keď nie je "nový". To je pre mňa princíp fast fashion a nádherný kultúrno-sociologicko-etnografický fenomén.

However, I spent the weekend in Uppsala and further northern Sweden, where I saw some nice snow and experienced some rough freshness in the air. Nice to clear one's head from time to time. The sky was playing some lovely gradients.

Cez víkend som bola v Uppsala a aj severnejšie v dedinke Järbo, úžasný švédsky vidiek, ihličnaté stromy s vrstvou snehu a takmer 15 stupňov pod nulou a slniečko, ružová obloha a mesiac. Skvelé. Majte pekný začiatok týždňa :)


Wearing:
Burton jacket
Hunter wellies
Roxy sunnies
H&M hat

The pictures were taken about here (+59° 51' 32.70", +17° 33' 2.82"), Stenhagen, near Uppsala.

Fotky su zo Stenhagen, domčeky v lese kúsok od Uppsaly, cca tu +59° 51' 32.70", +17° 33' 2.82"

1 komentár:

  1. Páči sa mi tvoj koncept vnímania módy, posledný mesiac sa snažím o tom premýšľať tiež z tohoto hľadiska- a celkom sa mi to darí (OK, vravím celkom, lebo jeden šál na pultoch mi učaroval). Fotka Denise Poretovej mi učarovala- naozaj, naozaj nadčasové. V poslednom čase premýšľam nad tým, prečo chodiť do obchodov, keď aj v sekáčoch je možné nájsť nadčasové kúsky, a častokrát omnoho kvalitnejšie a aj také, ktoré by mohli nosiř ešte aj naše deti...

    OdpovedaťOdstrániť