piatok 18. apríla 2014

Kungsträdgården


Kungsträdgården (King´s Garden) park & event venue is a central spot, it is a garden of a rectangular shape, used for city public events. For example, in the winter, there are Christmas markets and ice rink, but also, in August last year, it hosted some shows during the Stockholm Fashion Week - part of the garden was covered with a tent and the fountain, that you can see on the pictures, was the molo!
Now, that the cherries have blossomed, Kungsträdgården is the place where (possibly all) Stockholm folk goes to sit down and have their lunches or to just hang around.
The best way to find out, whether the trees have blossomed yet would be by looking on instagram! :D Kungsträdgården sure is a photogenic place tho, especially now that it´s pink :)

Kungsträdgården coordinates: 59° 19′ 52.5″ N, 18° 4′ 17.1″ E

...

Kungsträdgården (Kráľovská záhrada) je park v strede mesta, je to obdĺžniková záhrada, ktorá sa často používa na verejné podujatia. Napríklad v zime sú tu vianočné trhy a klzisko, alebo v auguste minulého roka boli v Kungsträdgården niektoré prehliadky v rámci štokholmského Fashion Weeku. Vtedy bola polovica Kungsträdgården pod stanom a tá fontána, ktorú vidíte, bola mólo!
Odkedy rozkvitli čerešne, toto je miesto, kam si chodí polovica Štokholmu dať svoj obed alebo sa iba tak flákať. A fotiť stromy! :)

Súradnice: 59° 19′ 52.5″ N, 18° 4′ 17.1″ E

Wearing:

me&m Detacheable bottom blazer
me&m poplin cotton blouse
COS silk/cotton pants & leather handbag


2 komentáre: