utorok 15. apríla 2014

Blasieholmen


The street Museikajen in the small area Blasieholmen is currently a building site for the Nobelhuset-to be.
This venue will be the future hosting space for the Nobel price ceremonies, but the aim to build it merely architectural or urbanistic; Nobelcentre´s goal is to build a foundation from which to move on into a new era of openness and outreach, providing a platform, via which the Nobel Prize and its ideals would not only be preserved and made available to historians, but become an active and lively source of inspiration for generations to come.

The area is a rough building site; however, the construction has not started just yet, so we were able to go & have a look. If I´m still in Sweden in some years, when the project is finished, I will go back to take some pictures, so we could have a look at it before & after :)

Blasieholmen coordinates: 59° 19′ 47″ N, 18° 4′ 37″ E

...

Ulička Museikajen v na malom poloostrovčeku Blasieholmen je miesto, kde sa v blízkej dobe začne stavať nový Nobelhuset. Projekt Nobelhusetu má byť priestor, v ktorom sa budú v budúcnosti odovzdávať Nobelove ceny, ale má poskytnúť aj platformu, ktorá bude prinášať tradície a hodnoty udeľovania cien bližšie k bežným ľuďom.

Táto časť je úplne v centre, ale vďaka množstvu zelene a vodnej plochy okolo je vizuálne izolovaná, takže napriek tomu, že je to tam drsné, ak nejdete priamo tam, neuvedomíte si to. Mňa niečo takéto v centre Štokholmu prekvapilo, hlavne, keď som si uvedomila, že tieto fotky vznikli prakticky pár desiatok metrov odtiaľto! Ak tu ešte budem žiť, keď bude projekt hotový, pôjdem sa tam pozrieť a odfotiť, takže budeme vidieť, ako to tu vyzerá predtým a potom! :)

Súradnice na Blasieholmen: 59° 19′ 47″ N, 18° 4′ 37″ E

Wearing

COS Cotton pants & Wooly scarf
Madagar Iceberg Silk Scarf
me&m sheer turtleneck top
The architectural realisation project of the Nobelhuset (Nobel centre) was recently won by David Chipperfield Architects from Berlin. See more here.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára