pondelok 11. novembra 2013

Skansen


Skansen is one of the must-see places, that you will find in all tour guide publications. And yes, I can only agree, it is a must-see.
It is partially an open-air museum on the island Djurgården (loosely translated as a animal garden), easily reachable from the centre by a tram or, more romantically, from Slussen by a ferry.
Skansen is a park, with wild animals set in a half-natural habitat and if you like Zoos, this is the place to go. Animals are not the only thing to see though, there are traditional Swedish houses with straw roofs, with contemporarily dressed guides inside them, who will tell you stories of how life was approximately 200 years ago. It really feels like the time has stopped here, amazing. There are gardens as well, such as this one - a lovely yard with roses. Felt almost mediterranean there. That is where me & Katarina have decided to take a few pictures of me&m´s winter pieces.
The entry is 100SEK, which is about 12 euros. If youre there, definitely take coffee in the local coffee shop, what an amazingly decorated place-with creaky wooden roofs and a smell of fireplace.
Skansen coordinates: 59°19′34″N 18°06′13″E

Skansen je jedno z tých miest, ktoré určite nájdete na prvých miestach v ktoromkoľvek bedekri o Štokholme. A ja len súhlasím, určite sa ho oplatí navštíviť.
Skansen leží na ostrove Djurgården, čo sa dá voľne preložiť ako záhrada pre zvieratá. Do Skansenu sa dostanete električkou z centra alebo romanticky loďkou zo stanice Slussen za pár minút.
Vstupné stojí 100SEK (cca 12 Eur) a môžete sa prechádzať po mieste vystrihnutom z 200 rokov dozadu. Okrem zvieratiek vo svojom relatívne prirodzenom prostredí sú v Skansene aj tradičné švédske domčeky so slamenými strechami, v ktorých vždy sedí sprievodca, ktorý vám čo-to porozpráva o tradičnom živote. Mňa veľmi bavilo, čo hovoril taký mladý pán o kováčstve napríklad. V Skansene sú aj krásne záhrady, napríklad táto ružová, kde sme sa rozhodli s Katkou pofotiť pár kúskov od me&m.
Súradnice na Skansen: 59°19′34″N 18°06′13″E


 Wearing:

me&m black tassly top
COS shirt2 komentáre: