nedeľa 22. marca 2015

Trädgård på spåret


On the southernmost part of Södermalm, near Skanstull and the famous club Under Bron (which will soon open the summer terrace Trädgården - I will take you there one day), there is a garden quarter, where people have small houses with gardens. We´re still talking quite central Stockholm here. Now next to the gardens, there is a linear space, through which a train used to go. That railway is no longer in use, so an organic garden, with rental boxes was built. You can rent one box and come for regular meetings with the rest of the gardeners "to talk about earth", as I read on their webpage.
What a great way to liven up an otherwise unused space! I particularly liked the budget-friendly solutions, when it comes to the fixture of the gardens.
Coordinates: 59.306070, 18.073658

...

V najjužnejšej časti Södermalmu, blíízko pri Skanstulle a slávnom klube Under Bron (ktorý čoskoro otvorí svoju letnú terasu Trädgården - Raz vás tam vezmem), leži záhradkárska štvrť s malými domčekmi a záhradkami. Teraz sa rozprávame o ešte stále relatívne centrálnej oblasti. Neďaleko od záhradiek je úzky priestor, ktorý lemuje železničnú trať. Trať sa už niekoľko desiatok rokov nepoužíva a po jej obvode preto nedávno vznikli malé záhradky, kde sa dá prenajať box, v ktorom si môžete dopestovať napríklad zeleninu.
Skvelý spôsob využitia inak hluchého miesta! Skvelé sú aj nízko rozpočtové riešenia vybavenia "Záhradky na trati".
Súradnice: 59.306070, 18.073658

Wearing
BACK cotton shirt & sweatshirt, wool melange skirt.
Wool mixture scarf coat.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára