streda 4. marca 2015

Helsinki

Viking line sometimes throws in offers for free cruises to various locations, including Helsinki, Tallinn or even St. Petersburg. So, why not take a 40 hours-long round trip? Especially if the terminal is literally five minutes outside your house.
These cruises are known for wild parties and lots of duty-free promille, but for me, it was a sociological research, really. A combination of wedding-like bands and Fins in all age categories singing karaoke until early morning, all swinging together. And even three day after departing the board, you feel like the ground underneath you is moving. Fantastic! :D

The stay in Helsinki, in this case, was 6 hours, which is enough time to see Alvar Aaltos house ad studio, hang around the finnish coast in the beautiful area of Munkkiniemi and seeing the highlights you prefer. The city´s architecture is completely different to that of Stockholm. Very modern and somewhat rather spatious. I will let the pictures do rest of the talking, as they have a lot to say :)

Aalto´s house/studio coordinates: 60.196894, 24.876375

Aalto´s studio coordinates: 60.198299, 24.870159


...


Niekedy sa stane, že Viking line ponúka výlety loďou gratis (predpokladám že preto, aby naplnili kapacitu lode), napríklad do Helsinki (naozaj neviem posúdiť, či je ok ten názov skloňovať), Talinu alebo dokonca St. Petersburgu. Tak prečo sa nevybrať na 40-hodinový výlet tam a spať? Najmä, ak máte terminál doslova päť minút od domu.
Tieto výlety loďou sú preslávené šialenými žúrmi a množstvom duty-free promile. Ja som to brala ako sociologický prieskum, alebo ako rada hovorím, Antropoo (to je niečo ako Zoo ale s ľuďmi haha). Na palube hrala typicky svadobná kapela a rozjarení Fíni všetkých vekových kategórií spievali karaoke skladieb od lokálnej Mázikovej. Závrate na všetkych úroviach, najmä ale z vĺn na otvorenom mori.

Takýto výlet loďou poskytuje 6 hodín na prehliadku mesta, čo stačí na to, aby ste si pozreli dom a štúdio Alvara Aalta, pomotali sa po pobreží v krásnej štvrti Munkkiniemi a pozreli si dalšie destinácie podľa vkusu a preferencií. Architektov a ich fanúšikov bude baviť celé mesto, moderné a zvláštnym spôsobom priestranné. Dorozprávať nechám fotky, ktoré som nemala to srdce viac triediť.

Dom Alvara Aalta, súradnice: 60.198299, 24.870159
Štúdio Alvara Aalta, súradnice: 60.196894, 24.876375

Studio Aalto´s main atelier

Exterior wall of the main atelier

Iconic lamps & lamp probes

Model of Essen (DE) concert hall, finished after Aalto´s death.


Aalto´s fan leg stool

Outwards-tilted display wall provides daylight from above.Aalto´s signature designs. It´s not only Alvar himself, who did the product ý furniture displayed, but also the two of his wives; Aino & Elissa.Aalto´s house. This is the part, where he had his studio before the exponetial growth in request for his work outgrew the space and his studio moved to larger premises.

Finlandia hall, congress & concert centre designed by Aalto and finished 1971.
Look at the lightning and the soft round lines, significant elements present in all his designs.

R2D2´s kin
Helsinki train station.Temppeliaukio Church

2 komentáre:

  1. Tak ale to je super, výlet zadarmo..
    Btw., při tom Antropoo mě napadl rozklad toho slova na Antro a poo .. a asi všichni víme, co znamená anglicky poo =D

    Michael
    www.ontheleaf.net

    OdpovedaťOdstrániť