piatok 7. marca 2014

Östermalm


This time, just really briefly about Östermalm, a district in the eastern part of Stockholm´s centre, supposedly the most expensive as well as most populous part of the town.
I just wanted to find this specific spot, a small square-sort of place in the walking area, that I found myself in maybe back in September, but couldnt find it this time, so we just took a walk instead.

I do realise that i have been wearing this scarf a lot lately in posts, but it is such a perfect piece, it is wolly and soft and just works with pretty much everything: it worked in the dark winter to just liven up my black outfit, just as it works perfectly in the spring transition with brighter colors. I am not planning to part with it even in the warmer days, as it just adds that extra warmth and movement to the outfit. I just really enjoy when the wind blows and the scarf moves and when the sun shines, it becomes translucent and lets the sun shine through. I think it has pretty much become my favourite piece, along with that handbag. I am aiming to take a really good care of these pieces, so they can be with me as soon as possible :) Have you grown fond of any of your clothes like that? Any pieces that you can really think will be there with you throughout the time? Let me know! :) Also, have a great weekend! :)

Östermalm coordinates: 59° 20′ 15″ N, 18° 5′ 20″ E

Tentokrát iba stručne o Östermalme, východnej časti štokholmského centra, vraj najdrahšej a najhustejšie obývanej časti mesta.
V septembri som sa v Östermalme nejakou náhodou ocitla na malom námestíčku v pešej zóne a povedala som si, že sa sem vždy budem vracať, len tak si sadnúť na lavičku, lebo to miesto malo skvelú atmosféru. Ale akosi som ho tentokrát nevedela nájsť (?!), tak sme sa iba prešli po okolí.

Uvedomila som si, že tento šedý šál mi prirástol k srdcu a asi preto ho mám veľmi často na sebe aj v posledných postoch. Mám ho na vešiaku pri dverách a úplne bez rozmýšľania po ňom siaham každý deň, lebo sa mi akosi potvrdilo, že funguje úplne so všetkým: fungoval v tmavej zime k tmavým kabátom, rovnako ako funguje v tieto svetlejšie dni k svetlejším odtieňom. A plánujem ho veľa nosiť aj v teplejších dňoch, ktoré prídu, lebo je tenučký a zároveň zahreje a chladí, keď treba. Spolu s tou taškou sa stali obľúbencami. A keďže musím teraz začať šetriť na leto, nebudem si môcť kúpiť nič nové aspoň do mája. Takže sa aj celkom teším, že mi tieto tak prirástli k srdcu :) Poznáte to? Máte aj vy také kusy, ktoré vyťahujete "bez rozmýšľania" a nikdy nesklamú? Dajte mi vedieť :) A majte krásny víkend! :)

Súradnice na Östermalm: 59° 20′ 15″ N, 18° 5′ 20″ EWearing

COS wool scarf & leather handbag
DIY blanket coat
me&m silk dress/top
Cheap Monday jeans
Topshop leather booties


2 komentáre: