pondelok 17. februára 2014

Café Saturnus, via Birger Jarlsgatan.


Birger Jarlsgatan is one the longest boulevards in inner Stockholm.
For me personally, it is a street, where I somehow always get to see what I think are the most beautiful people in Stockholm, getting through their daily tasks.
The street is 2.5 kilometres long and connects Nybroplan and Bellevueparken, running across the edges of Östermalm, Norrmalm and Vasastan.

Somewhere halfway through Birger Jarlsgatan, you can turn Eastwards and find yourself on a tiny street, Eriksbergsgatan, where there is a lovely Café Saturnus. Some claim, that they have the largest kanelbular in the town, I am not sure if that can be generalised, but I do recommend going there for a nice fika to try the kanelbular yourselves while wisiting Stockholm, as they are really amazing(!).
Cafe Saturnus has a lovely, almost french atmosphere, kind service and nice food and drinks. It is always a pleasure to come back there, however it will be just that little bit nicer in the spring, when they will use the small terrace on the street, facing the rest of Eriksbergsgatan.
Café Saturnus coordinates: 59°20'22.2"N 18°04'07.7"E

Birger Jarlsgatan je jedným z najväčších bulvárov v štokholmskom centre a pre mňa ulicou, kde som videla vždy najkrajších ľudí v Štokholme vôbec.
Táto ulica má 2.5 kilometra a spája Nybroplan a Bellevueparken, vinie sa okrajom častí Östermalm, Norrmalm a Vasastan.

Ak circa v strede Birger Jarlsgatan odborčíte smerom na východ na Eriksbergsgatan, po pravej strane nájdete Café Saturnus. Počula som, že tam majú najväčšie kanelbular v meste, neviem, či je to pravda, ale odporúčam ísť tam na fiku ich vyskúšať, lebo sú skvelé(!).
Café Saturnus má domácu, príjemnú, takmer francúzsku atmosféru, veľmi milých čašníkov a výborné jedlo. Rada sa tam vraciam a najmä čoskoro na jar, kedy budú mať vonku terasu, kde sa dá sedieť a pozerať sa na zvyšok Eriksbergsgatan.
Súradnice ku Café Saturnus: 59°20'22.2"N 18°04'07.7"E

Rönnells Antikvariat

 Wearing

me&m Silk / Chiffon Panel blouse
COS wool scarf

Zitu mame aj v Bratislave :D, toto je ale kino. :)

2 komentáre:

 1. no mě jen trošku děsí ty ceny, ve švédsku jsou švédské koruny stále, že? Věřím, že tam vaří skvěle, ale drahé je to jako pes (a to opravdu nemám problém dát za dobré jídlo hodně peněz), každopádně tobě to moc sluší, ty kalhoty jsou uplně mega nejvíc super!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, ano, svedske koruny a mas pravdu, lacna krajina to nie je :)
   A dakujem*

   Odstrániť