nedeľa 7. decembra 2014

Watch your BACK, in Råsunda


Råsunda is an area, located northwards from the central Stockholm. Municipality-wise, it´s a part of Solna (I have shown bits of Solna here, here, here, here and here), which is claimed to be the most favourable place to live in Sweden at the moment. That would be mainly because the residents of municipality pay lower taxes, the residential blocks are relatively new, with good access to schools, parks, leisure facilities et cetera. Aside from the residential blocks with flats, there are also older, epic family houses here. As you can gather from the pictures, the area is still being constructed, wich will result in an interesting urban mixture.

What I´m wearing on these pictures are pieces from the WATCH YOUR BACK Collection, that Ann-Sofie BACK designed in cooperation with an insurance company If. The material is retro-reflective, meaning that it reflects light in many directions, depending on what angle is it cast from. The point; as with reflective materials, is to be easily spotted when it´s dark. The jacket (and the whole collection-which consists of 7 outdoor clothing pieces) is warm and comfy, smart in design and above all, super advanced. It  is great for all people that cycle, or just walk in lesser light. See how it works here.

...

Råsunda je oblasť ležiaca severne od centra Štokholmu. Patrí pod adminisratívnu správu Solny (ktorej kúsky som ukázala tu, tu, tu, tu a tu), ktorá je v súčastnosti v rámci Švédska poznačovaná za najpohodlnejšie miesto na život. Je tomu tak najmä kvôli relatívne nízkym dania, ktoré tunajší obyvatelia odvádzajú a vynikajúcou sociálnou infraštruktúrou. Rezidenčné bloky s bytmi sú spravidla z deväťdesiatych rokov, ale je tu aj množstvo malých rodinných domčekov. Ako vidíte na fotkách, oblasť je stále v procese konštrukcie, čoho výsledkom bude zaujímavý urbanistický mix, pravdepodobne ideálny pre rodinný život.

Na fotkách mám na sebe fragmenty kolekcie WATCH YOUR BACK, ktorá vznikla v spolupráci Ann-Sofie BACK a poisťovne If. Materiál je retroreflektívny, čo znamená, že odrazné čiastočky integrované v materiáli odrážajú svetlo, takmer ako zrkadlo, záležiac od uhla, ktorým je svetelný lúč vrhnutý. V praxi je výhodou, že vás je vidno z diaľky, takže keď sa zvyknete bicyklovať, alebo prechádzať cez menej oslovetlené chodníky, zvyšujete si šancu, že vás uvidí vodič prichádzajúceho auta. Vyzerá to aj takto.
Vintervägen :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára