sobota 17. mája 2014

Gamla Filmstaden


Solna, a municipality, that is geographically part of Stockholm, but administratively independent, is the place, where I live. It is very different from street to street, and at the end of Råsundavägen street, there lies this amazing spot, Filmstaden. It was built between 1919 and 1920 and back at its time, it used to be one of the most modern film studios in Europe. Today, some independent studios found their home at Filmstaden, and there is still a cinema in use there. Filmstaden used to be much larger, however, at the beginning of 21st century, it had to yeald some of its space to urban development taking place around.
Around Filmstaden, there are cafés and bistros, so if you find yourself in the area, maybe it would be nice to go for fika at Ingmar Bergman´s torg (square) :)
Filmstaden coordinates: 59° 22′ 1″ N, 17° 58′ 54″ E

...

Solna, územnosprávna jednotka, ktorá je geograficky časťou Štokholmu, ale administratívne nezávislá je časť, v ktorej teraz žijem. Solna je rozmanitá, záleží na ulici, kde sa ocitnete. Na konci ulice Råsundavägen leží toto krásne miesto, Filmstaden. Filmstaden bol postavený medzi 1919 a 1920 a bolo jedným z najmodernejších európskych filmových štúdií svojho času, natočilo sa tu asi 400 filmov. Vtedy bol Filmstaden omnoho väčší, ale na začiatku 21. storočia sa časť budov podvolila rezidenčnej výstavbe v okolí.  Filmstaden sa stal domovom pre niekoľko menších nezávislých štúdií a je tu stále aj celkom populárne kino. Okrem toho sú v okolí kaviarne a bistrá so skvelou atmosférou, takže keď budete niekedy v okolí, odporúčam kafe na námestí Ingmara Bergmana :)
Súradnice na Filmstaden: 59° 22′ 1″ N, 17° 58′ 54″ E
Wearing
COS leather bag, & Other Stories all leather shoes


2 komentáre: